سخنگوی وزارت امور خارجه:
پرونده ربوده شدن امام موسی صدر همچنان باز است

سخنگوی وزارت امور خارجه در سالروز ربودن امام موسی صدر، گفت: پرونده ربوده شدن امام صدر همچنان مفتوح و وزارت امور خارجه همچنان پیگیر روشن شدن این پرونده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا با اشاره به سالروز ربوده شدن امام موسی صدر گفت: امام موسی صدر به عنوان یک اندیشمند فرهیخته و عالم دینی و متفکری نواندیش براستی فرزند زمانه خود بود که در دوران بسیار سخت و پیچیده‌ای فعالیت‌های دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خود را در شرایط و زمانه‌ای خاص در لبنان آغاز کرد و ما شاهد تلاش‌های خردگرایانه و فکری و اندیشه‌ای این فرهیخته بزرگ در جهان اسلام بخصوص در لبنان بودیم.

وی افزود: آثار و نتایج تلاش‌های فکری و اندیشه‌ای این عالم فرهیخته در جهان اسلام بخصوص لبنان آنچنان عمیق و گسترده و اثربخش بود که اینک حتی در نبود او و بعد از گذشت چهار دهه از آن ایام هنوز افکار آن بزرگ مرد تاریخ معاصر روشنایی بخش بسیاری از دوستداران تفکر و جهان بینی اسلامی ایشان است.

قاسمی ادامه داد: متاسفانه بعد از گذشت چندین دهه از ماجرای ربوده شدن ایشان توسط دولت وقت لیبی هنوز چگونگی این تراژدی دردناک و تکلیف پرونده این ربایش غیرانسانی و ضد بشری به صراحت روشن نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به نقش و جایگاه امام موسی صدر در ترویج و گسترش فرهنگ زندگی مسالمت آمیز میان اسلام و دیگر ادیان الهی و حتی در میان مذاهب اسلامی، گفت: جمهوری اسلامی به سهم خود پیگیر روشن شدن پرونده ناپدید و ربوده شدن ایشان است و تا حصول نتیجه به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد.

قاسمی تصریح کرد: وزارت امور خارجه کماکان از طرق مختلف و به صورت مستمر و موثر این پرونده را پیگیری می‌کند ضمن اینکه در سایر کشورهای اسلامی بخصوص در لبنان هم توسط گروه‌ها و طوایف مختلف شیعه و حتی گروه‌های غیرشیعی برای روشن شدن این پرونده تلاش می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری را اعتقاد بر این است که هنوز هیچ دلیل و سندی مبنی بر فوت امام موسی صدر وجود ندارد، افزود: پس از سقوط رژیم قذافی در لیبی هم جمهوری اسلامی و هم وکلای خانواده وی برای روشن شدن پرونده امام موسی صدر برای روشن شدن سرنوشت وی تلاش‌ها و جدیت‌ها کردند.

وی ادامه داد: هرچند هنوز به طور متقن و دقیق علائم و آثاری از نتایج تحقیقات و پیگیری‌ها وجود ندارد اما با این حال دلایل بسیاری حاکی از زنده بودن امام موسی صدر است و تحقیقات و پیگیری‌ها هم همچنان ادامه دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان فقدان امام موسی صدر و افکار روشن بینانه این شخصیت بزرگ در جامعه اسلامی را ضایعه بسیار سنگین برای جهان اسلام عنوان کرد.

وی در پاسخ به این سوال که کدام بخش وزارت خارج متولی پیگیری سرنوشت امام موسی صدر است، گفت: این پرونده از یک سو توسط بخش خاورمیانه و شمال آفریقا، و از سوی دیگر توسط بخش حقوقی وزارت امور خارجه پیگیری می‌شود.

قاسمی اضافه کرد: علاوه بر این در لبنان و کشورهای دیگر مانند ایتالیا هم وکلای خانواده امام موسی صدر از طریق مکانیسم‌های حقوقی پرونده ایشان را پیگیری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.