پوستر اندیشه و عمل

سخنرانی شهین اعوانی درباره عمل گرایی امام صدر

شصت‌ و هفتمین درس‌گفتار اندیشه و عمل، ۱۲مرداد ماه با موضوع «درس گفتار عمل گرایی در سیره امام موسی صدر» برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، سخنران این درس‌گفتار دکتر شهین اعوانی، استاد فلسفه و عضو بازنشسته هیات علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران است.

شهین اعوانیشهین اعوانی، متولد ۱۳۳۲ در سمنان، کارشناسی و کارشناسی ارشد فلسفه را در دانشگاه تهران خواند. او از رساله دکتری خود با موضوع «کرامت انسانی به عنوان اصل اخلاقی در تدوین حقوق بشر» در دانشگاه بن آلمان دفاع کرد.

معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، عضو هیات مدیره انجمن فلسفه میان فرهنگی ایران، مدیرگروه فلسفه غرب موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، عضو هیات موسس بنیاد علمی سهروردی از جمله فعالیت‌های اجرایی و علمی دکتر اعوانی است.

«روش دکارت: ریاضی یا هندسی»، «سعادتمندی انسان از منظر افلاطون»، «جایگاه اخلاق در فلسفه دکارت»، «آیا فایده‌گرایی، همان لذت‌گرایی است؟ بررسی دیدگاه بنتام و میل»، «گوش هوش، دیدگاه مولوی درباره مراتب فهم»، «”من” و “خود” از دیدگاه فلاسفه»، «سعادت و لذت در حکمت سینوی»، «نقش زنان در صلح» و “Religious Diversity and Human Dignity” عناوین چند مقاله علمی پژوهشی از تعداد زیاد مقالاتی است که دکتر اعوانی در کنگره‌ها و همایش‌های داخلی و خارجی و همچنین فصلنامه‌های علمی-تخصصی منتشر کرده است.

تحقیق، پژوهش و ترجمه در حوزه فلسفه و نظریات فیلسوفان ایرانی و خارجی مشغولیت اصلی دکتر اعوانی در این سال‌هاست که در کنار آن داوری، راهنمایی و مشاوره رساله‌ها و پایان‌نامه‌های متعددی را در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و دانشگاه‌های مختلف برعهده داشته است.

در مطلبی که با عنوان «عمل‌گرایی در سیره امام موسی صدر» در درس‌گفتار ۱۲ مرداد ایراد خواهد شد، دکتر شهین اعوانی ابتدا تقدم و تأخر عمل بر نظر و پیامدهای آن را به اختصار شرح می‌دهد و سپس دو محور اصلی را پی می‌گیرد:

  • تبیین رویکرد امام موسی صدر، به مثابه متفکری عمل‌گرا که نگرش دینی، فرهنگی و اجتماعی ایشان نیز بر محور عمل است.
  • بیان تفاوت‌های عمده عملگرایی ایشان با ویلیام جیمز، با توجه به این موضوع که ویلیام جیمز، بنیانگذار عمل‌گرایی، هر معنی و هر حکمی از احکام ذهنی انسان را تنها وقتی شایسته تحقیق و بحث می داند که نتیجه عملی بر آن مترتب باشد در غیراین‌صورت، پرداختن به آن را تضییع وقت و کاری بیهوده می انگارد.

با توجه به توصیه‌های بهداشتی و لزوم رعایت پروتکل‌ها در اجرای تجمعات و برنامه‌ها این درس‌گفتار به شکل مجازی برگزار می‌شود.

درس‌گفتار ۶۷ اندیشه و عمل، سه‌شنبه ۱۲ مرداد، از ساعت ۱۸ تا ۱۹ به شکل زنده از صفحه رسمی مؤسسه در اینستاگرام به آدرس: imammoussasadr  پخش خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.