تجدید چاپ عزت شیعه

چاپ جدید «عزت شیعه» به زودی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد

دفتر اول کتاب «عزت شیعه» از مجموعه روایت صدر شامل ده گفت‌وگو با یاران و همکاران لبنانی امام موسی صدر است که چاپ جدید آن با همکاری نشر راز نی وارد بازار نشر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، این کتاب اولین بار در سال ۱۳۷۷ به کوشش مولفان مجموعه، دکتر محسن کمالیان و علی اکبر رنجبر کرمانی به چاپ رسید که با گذشت چند سال از اتمام نسخه‌های چاپ دوم آن، با صفحه بندی جدید درحال تجدید چاپ است.

چاپ جدید دفتر اول کتاب «عزت شیعه» با صفحه‌بندی و نمایه‌سازی دوباره به شکل موضوعی برای محققان و پژوهشگران در ۳۵۲ صفحه به همت انتشارات موسسه امام موسی صدر و با همکاری نشر راز نی در دسترس علاقه‌مندان به حوزه تاریخ شفاهی قرار خواهد گرفت.

دفتر اول «عزت شیعه» شامل ده گفت‌وگو با یاران امام صدر در لبنان است. چکیده‌ای از گاهشمار زندگی امام صدر، سخن اول، سخن آخر، مجموعه تصاویر و نمایه از دیگر مطالب این کتاب است. یادداشتی از علی‌اکبر رنجبر کرمانی از سفرش به لبنان در سال ۱۳۷۵ و وصیت‌نامه دکتر چمران خطاب به امام صدر نیز دو مطلبی است که در پیوست کتاب آمده است.

این کتاب می‌تواند مورد توجه علاقه‌مندان به تاریخچه و فعالیت‌های حرکت‌المحرومین و جنبش امل نیز باشد. به نوشته دکتر کمالیان در مقدمه کتاب، افرادی برای گفت‌وگو انتخاب شده‌اند که در تأسیس این نهادها همکاری نزدیک و مؤثری داشته‌ و هنوز هم نشانه‌هایی‌ از آن صفا، اخلاص و روحیه بسیجی زمان امام صدر را در خود حفظ کرده‌اند.

اسامی و عناوین افرادی که گفت‌وگوهای آنها در دفتر اول کتاب «عزت شیعه» منتشر شده به شرح زیر است:

  • استاد سید حسین موسوی(ابوهشام)، عضو بخش تشکیلات حرکت امل در زمان امام صدر، رهبر امل اسلامی و عضو شورای رهبری حزب الله.
  • استاد زکریا حمزه (ابویحیی)، عضو بخش تشکیلات و مسئول امور نظامی حرکت امل در زمان امام صدر و رهبر فعلی مقاومت مؤمنه.
  • استاد سید ابوالفضل موسوی(ابوالفضل عباس یا کاسترو)، از فرماندهان عملیاتی حرکت امل در زمان امام صدر و از اعضای کنونی حزب الله.
  • استاد یوسف حسین (ابوذر عاملی)، معاون دکتر چمران در بخش تشکیلات حرکت امل و مؤسسۀ صنعتی جبل‌عامل و از فضلای امروز حوزه قم.
  • حجت الاسلام شیخ نعیم قاسم، عضو دفتر فرهنگی حرکت در زمان امام صدر و قائم مقام فعلی دبیرکل حزب الله.
  • حجت‌الاسلام شیخ ادیب حیدر، عضو دفتر فرهنگی حرکت امل در زمان امام صدر و از رهبران کنونی مقاومت مؤمنه.
  • حجت الاسلام شیخ مصطفی مصری، رئی سدفتر دکتر چمران در بخش تشکیلات حرکت امل و مؤسسۀ صنعتی جبل عامل و از فضلای امروز حوزه قم.
  • استاد سید علی حسین(ابومصطفی)، ازافسران حامی امام صدر درارتش لبنان و از اعضای فعلی حزب الله.
  • استاد نجیب سید علی خلف، عضو بخش تشکیلات حرکت امل در زمان امام صدر.
  • استاد حسین حجازی (ابوعلی)، راننده امام صدر.

محورهای گفت‌وگو در این کتاب نیز براساس نوع ارتباط این افراد با امام صدر تنظیم شده و مهم ترین محورها عبارت‌اند از:
نقش امام صدر در بیداری شیعیان، احیاء حرکت اسلامی و تأسیس مقاومت لبنانی؛ مواضع امام صدر دربارۀ مسائل مهم خاورمیانه، ازجمله بحران فلسطین، جنگ داخلی و بحران جنوب لبنان؛ رابطۀ امام صدر با انقلاب اسلامی ایران و قضیه ربودن امام صدر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.