کتاب خلاصه درس‌گفتارهای اندیشه و عمل

کتاب «اندیشه و عمل سید موسی صدر» منتشر شد

کتاب «اندیشه و عمل سید موسی صدر»، شامل خلاصۀ سلسله درس‌گفتارهای اندیشه و عمل است که در ۱۹۲ صفحه، قطع رقعی و با قیمت ۳۰ هزار تومان به همت انتشارات موسسه اطلاعات وارد بازار نشر شده است.

این درس‌گفتارها از سال ۱۳۹۰ تاکنون در مؤسسۀ فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر برگزار می‌شود. مجموع درس‌گفتارهای برگزار شده تا بهمن ۱۳۹۸، ۶۱ جلسه است که خلاصه سخنرانی ۵۰ جلسه آن تدوین و در این کتاب منتشر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، استادان به‌نام و تراز اول حوزه و دانشگاه در طول این ۸ سال دیدگاه‌های امام موسی صدر در حوزه‌های دین‌شناسی، اسلام‌شناسی، انسان‌شناسی، تفسیر، مقاومت، گفت‌وگو، اقتصاد و توسعه، مسئلۀ زن، عاشورا، تبلیغ، تربیت و جوانان، امنیت، اخلاق و … را در درس‌گفتارهای اندیشه و عمل بازخوانی و گاه نقد کرده‌اند.

پیش از انتشار کتاب‌هایی از امام صدر که حاوی سخنرانی‌ها، گفتارها و نوشتارهای اوست و اندیشه او را به جامعه ایرانی معرفی می‌کند، بیشتر نخبگان و صاحبان اندیشه در ایران گمان می‌کردند که صرفا با سیاستمدار و مصلحی اجتماعی مواجهند، نه اندیشمند و اسلام‌شناسی صاحب آرا و نگاه خاص به دین و انسان و جهان. از همین رو موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، سلسله درس‌گفتارهای اندیشه و عمل را برای بازخوانی دستاوردهای امام موسی صدر طراحی و برگزار کرد و از فضلا و استادان به نام و تراز اول حوزه و دانشگاه برای سخن گفتن در این جلسات دعوت کرد. تنوع این درس‌گفتارها نتیجه طبیعی گستردگی عمل امام صدر و پیوند آن با اندیشه اوست.

درهم‌تنیدگی اندیشه و عمل امام موسی صدر، یکی از ویژگی‌هایی است که برای  بازخوانی اندیشه او ارزش‌آفرینی کرده است. امام صدر در جایگاه پژوهشگر، محتوای اندیشه خود را عرضه نکرده، بلکه او مصلحی اجتماعی است که پا به عرصه جامعه نهاده تا از رنج انسان بکاهد و بر معرفت او بیافزاید. اما ذهن او فاصله چندانی با عین جامعه ندارد و چنان درهم‌آمیخته است که نباید میان آنها جدایی قائل شد.

عبدالله نصری، مهدی مهریزی، صادق کاملان، جواد صاحبی، محمود سریع‌القلم، نجاد شرف‌الدین، حمیدرضا شریعتمداری، عادل پیغامی، سیدمحمد ایازی، احمد مبلغی، لوی شرف‌الدین، محسن اسماعیلی، رضا مختاری، محمود گلزاری، داوود فیرحی، محسن جوادی، محمد سروش محلاتی، یوسف دانشور، رسول رسولی‌پور، محسن الویری، حسین میرمحمد صادقی، فرشاد مومنی، محمدعلی مهتدی، محمدعلی میرزایی، اشرف بروجردی، سیدجواد ورعی، احمد پاکتچی، مجید معارف، مسعود آذربایجانی، مجید حاجی بابایی، محمدعلی مهدوی‌راد، سوسن شریعتی، مولوی احمدنذیر سلامی، فاطمه طباطبایی، نجف لک‌زایی، عبدالله نصری، غلامرضا ذکیانی، محمدرضا سنگری، هادی خانیکی، خسرو باقری، محمدمهدی مجاهدی، مهدی فرمانیان و کاظم صدر از جمله اساتید این درس‌گفتارها هستند که خلاصه سخنرانی آنها در این کتاب دردسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

اطلاعات مربوط به درس‌گفتارها که شامل فایل صوتی، گزارش تصویری، گزیده فیلم و … است در صفحه مربوط به درس‌گفتارهای اندیشه و عمل در سایت موسسه منتشر شده و در حال تکمیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.