سید هادی خسروشاهی

[av_one_third first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”] [av_slideshow size=’extra_large’ animation=’slide’ autoplay=’true’ interval=’5′ control_layout=”] [av_slide slide_type=’image’ id=’4075′ video=’http://’ mobile_image=” video_ratio=’16:9′ title=” link_apply=’image’ link=’manually,http://book.imamsadr.ir/product/%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d9%85%d9%88%d8%b3%db%8c-%d8%b5%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%b5%d9%84%d8%ad-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af-%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c/’ link_target=’_blank’][/av_slide] [av_slide slide_type=’image’ id=’4074′ video=’http://’ mobile_image=” video_ratio=’16:9′ title=” link_apply=’image’ link=’manually,http://book.imamsadr.ir/product/%db%8c%d8%a7%d8%af%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d9%85%d9%88%d8%b3%db%8c-%d8%b5%d8%af%d8%b1/’ link_target=’_blank’][/av_slide] [/av_slideshow] [/av_one_third] [av_two_third min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”] [av_textblock size=” font_color=” color=”]

حجت‌الاسلام والمسلمین سید هادی خسروشاهی (متولد ۱۳۱۷ در تبریز) تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خود به پایان رساند و در سال ۱۳۴۲برای ادامه تحصیل وارد قم شد و دروس فلسفه، تفسیر، فقه و اصول را از محضر آیت‌الله بروجردی، علامه سیدمحمدحسین طباطبایی، امام خمینی و آیت‌الله شریعتمداری فرا گرفت.

او پس از آشنایی با آیت‌الله کاشانی، سیدمجتبی نواب صفوی و آیت‌الله طالقانی فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد و تا زمان پیروزی انقلاب بارها طعم زندان را چشید. پس از پیروزی انقلاب، حضرت امام (ره) خسروشاهی را به عنوان نماینده خویش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزید و بعد از آن نیز به عنوان سفیر ایران در واتیکان انتخاب شد. او در دوران سفارت مرکز «فرهنگی اسلامی اروپا» را در رم بنیان گذاشت. خسروشاهی به مدت سه سال نیز رییس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در قاهره بود و در طی این سال‌ها ضمن بارها ملاقات با شیخ الازهر و مقامات سیاسی و علمی معاصر، در انتشار بالغ بر ۵۰ جلد کتاب و نشریه درباره تشیع، ایران و اهل بیت مساعدت و همکاری جدی داشت.

خسروشاهی از معدود پژوهشگران ایرانی است که همه تلاش خود را صرف شناساندن جنبش‌های فکری معاصر در جهان اسلام به مخاطبان ایرانی کرده است. همچنین آثار بسیاری از متفکران مسلمان نیز با ترجمه وی روانه بازار اندیشه در ایران شده‌ است. تصحیح و انتشار مجموعه آثار علامه طباطبایی، آیت‌الله کاشف الغطا و سیدجمال الدین اسدآبادی از جمله فعالیت‌های او در این عرصه است.

بیداری اسلامی در تونس و راشد الغنوشی، کودتا در مصر، خاطرات مستند درباره نواب صفوی، خاطرات مستند درباره حسن الترابی، مبانی فقهی و فکری مبارزات فداییان اسلام، امام خمینی و جمال عبدالناصر، یادنامه امام موسی صدر و امام موسی صدر مصلح بزرگ اجتماعی عناوین شماری از تالیفات منتشر شده سید هادی خسروشاهی است.

همچنین عناوین تعدادی از مشهورترین ترجمه‌های این مدرس حوزه علمیه قم نیز به این شرح است: جمعیت اخوان المسلمین نوشته ریچارد میشل، اسلام سیاسی؛ نگاهی به تاریخ و اندیشه حرکت النهضه تونس نوشته فرانسوا بورجا، امام علی (ع)؛ صدای عدالت انسانی نوشته جرج جرداق و اسلام و هیئت نوشته سید هبه الدین شهرستانی.

[/av_textblock] [/av_two_third]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *